21052 - Maszyna QR zrobotyzowana

Urządzenie służy do spiętrzania przewodów wykonanych z tworzywa sztucznego (PA).

Opis działania

Zadaniem maszyny jest wykonanie pojedynczego lub podwójnego spiętrzenia przewodów PA. Średnice formowanych przewodów mieszczą się w zakresie od 8 do 16 mm, a długości przewodów od 600 do 1800 mm. Przewody umieszczane są w zasobniku podajnika przez operatora. Spiętrzanie przewodów odbywa się w module spiętrzającym. Przenoszenie detali wewnątrz maszyny wykonywane jest przez robota. Gotowe przewody trafiają do odpowiednich pojemników OK/NOK, skąd zabierane są przez operatora.

Budowa urządzenia

PODAJNIK PRZEWODÓW

Operator umieszcza przewody na blachach wejściowych, wstępnie je układając. Moduł separowania wydziela pojedyncze rurki do odbioru dla robota. Przed pobraniem przewodu przez robota jest on pobierany przez chwytaki, podnoszony i naciągany, a następnie czujnik matrycowy sprawdza położenie początku przewodu. Podajnik posiada szereg regulacji w celu dopasowania go pod konkretną referencję przewodu.

ROBOT

Robot FANUC LR Mate 200iD wyposażony jest w dwa chwytaki równoległe, za pomocą których pobierane są przewody. Przy chwytakach znajdują się czujniki laserowe sprawdzające obecność przewodu w szczękach chwytaków. Sam robot zamocowany jest na ruchomej płycie razem z modułem spiętrzającym. Na podstawie robota znajduje się także regulator ciśnienia docisku szczęk chwytaka.

MODUŁ SPIĘTRZANIA

Moduł spiętrzający zamocowany jest na ruchomej płycie, przesuwanej ręcznie za pomocą śruby trapezowej. Dzięki modułowi pomiarowemu składającego się z taśmy magnetycznej i czujnika, a także lampki sygnalizującej, operator przesuwa moduł do pozycji określonej w referencji. Płyta posiada hamulec pneumatyczny, zapobiegający samoczynnemu przesunięciu się modułu z robotem. Dodatkowo zastosowano czujnik z sygnalizacją dźwiękową informującą o kolizji modułu z siłownikiem podajnika. W zależności od wybranej referencji (średnicy) przewodu, należy zamontować odpowiedni komplet szczęk w module. Po procesie spiętrzania następuje kontrola poprawności za pomocą kamery.

POZIOM ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA    

Zgodnie z wytycznymi klienta i dostosowaniem do zaleceń normy PN-EN ISO 12100 maszyna jest wyposażona (w zależności od typu wykonywanego procesu) w szereg technicznych środków bezpieczeństwa takich jak: wyłączniki awaryjne, osłony i ryglowane drzwi dostępowe.

PANEL OPERATORSKI      

Elementy sterowania oraz wyświetlacz umożliwiają podgląd stanu procesu oraz sterowanie poszczególnymi napędami maszyny, a także wybór produkowanej referencji.

 

Korzyści dla klienta/użytkownika

 

  • automatyczne spiętrzanie przewodów. Zadaniem operatora jest tylko załadunek i rozładunek detali. Dzięki zautomatyzowanym ruchom, proces ten jest możliwie szybki;
  • możliwość obsługi wielu referencji, dzięki wymiennym narzędziom oraz regulacji elementów na stanowisku;
  • kontrola poprawności wykonania spiętrzeń.