23046 - Automatyzacja linii odlewniczej

Cela zrobotyzowana odsługująca proces odlewania aluminium.

 

Opis działania:

Cela zbudowana jest przy maszyny odlewniczej

Pierwszy robot zajmuje się przygotowaniem wtopek. Pobiera wtopki z kosza zasypowego przy pomocy systemu wizyjnego 3D z funkcją bin-picking a następnie układa je precyzyjnie w gniazdach na stole pośrednim.

Kolejny robot -obsługujący maszynę odlewniczą pobiera ze stołu komplet ośmiu wtopek, zakłada je na formę maszyny odlewniczej. Po wtrysku robot wyjmuje odlew i przenosi go do prasy hydraulicznej w celu okrawania.

Trzeci robot pobiera okrojone komponenty z prasy i przenosi je na stanowisko gdzie następuje kontrola komponentów i znakowanie kodu. Następnie komponenty trafiają na transporter wyrobu gotowego.

 

Budowa celi:

 

Stacja przygotowania wtopek:

Stacja przygotowania wtopek składa się z przejezdnego modułu z dwoma koszami do których trafiają wtopki dwóch typów. Operator uzupełnia poziom wtopek dosypując je poprzez zsypy umieszczone na zewnątrz celi.

System wizyjny 3D skanuje kosz i rozpoznaje odpowiednią do pobrania wtopkę i przekazuje koordynaty do robota.

Robot pobiera elementy z kosza i umieszcza je kolejno na stole pośrednim.

 

Stół pośredni:

Składa się z ośmiu gniazd wyposażonych w kontrolę obecności detali oraz mechaniczne poka-yoke w celu zapobiegania odłożeniu nieodpowiedniego typu elementu.

 

Robot Obsługujący maszynę odlewniczną

Robot wyposażony został w skomplikowany chwytak- Z jednej strony znajduje się osiem chwytaków wtopek osadzonych na mechanizmach kompensacji w dwóch osiach. Z drugiej strony duży trójszczękowy chwytak służący do odbierania odlewu z maszyny odlewniczej. Na chwytaku szereg czujników kontroluje stan wszystkich szczęk oraz obecności detali.

 

Stacja znakowania

Stacja znakowania składa się z dwóch systemów wagowych oraz dwóch znakowarek mikroudarowych.

Systemy wagowe oceniają poprawność odlewu, następnie znakowany jest kod.

 

Robot znakowania

Robot wyposażony w ssawki podciśnieniowe. Manipuluje detalami pomiędzy prasą a stacją znakującą a następnie kontroluje poprawność znakowanego kodu i odkłada na transporter wyrobu gotowego lub transporter wyrobów niezgodnych.

 

 

Korzyści dla klienta/użytkownika

- dzięki zautomatyzowaniu procesu pobierania z kosza, wyeliminowano żmudną i monotonną pracę przy układaniu wtopek co przyczyniło się do eliminacji błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim

-  zwiększenie bezpieczeństwa, operator nie ma kontaktu z ciężkimi, gorącymi odlewami które dodatkowo mają ostre krawędzie

- osiągnięcie oczekiwanego czasu cyklu

- precyzyjny pomiar przy pomocy czujników tensometrycznych gwarantuje jakość produktów