17185 - Maszyna typu OR
Maszyna automatyczna z ręcznym załadunkiem.
Przeznaczenie urządzenia
Maszyna służy do automatycznego nakładania o-ringów na złączki tworzywowe.
Opis działania
Operator umieszcza złączkę w gnieździe. Za pomocą stołu obrotowego, gniazdo ze złączką przemieszcza się na kolejne stacje, gdzie następują procesy montażu o-ringu na złączkę, kontroli czujnikiem wizyjnym poprawności założenia o-ringu, znakowania detalu oraz rozładunku złączek.
Budowa urządzenia
STÓŁ OBROTOWY
Maszyna wyposażona jest w pięcio-pozycyjny stół obrotowy, na którym zamontowane są gniazda na złączki. Pod stołem znajdują się moduły, za pomocą których otwierane są szczęki gniazd.
STACJA ZAKŁADANIA O-RINGU
Stacja nakładania oringu składa się z podajnika wibracyjnego, do którego wsypywane są luzem, następnie oringi transportowane są do gniazda pośredniego, z którego pobierane są oringi za pomocą głowicy. Głowica zamontowana jest na siłowniku pneumatycznym. Podczas pierwszego ruchu oring jest pobierany z gniazda, w drugim ruchu zostaje nałożony na złączkę.
POZOSTAŁE STACJE
Na kolejnej stacji kontrolowana jest poprawność założonego o-ringa za pomocą kamery. Na stacji znakowania, siłownik z zamocowaną igłą znakuje dobre złączki. W stacji rozładunku, złączki pobierane są za pomocą pneumatycznego chwytaka i wrzucane do zsypu, który ma możliwość rozdzielenia sztuk OK/NOK.
WYMIENNE NARZĘDZIA
Maszyna ma możliwość obsługi różnych referencji. Gniazda posiadają wymienne narzędzia, które są kodowane.
POZIOM ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA
Zgodnie z wytycznymi klienta i dostosowaniem do zaleceń normy PN-EN ISO 12100 maszyna jest wyposażona (w zależności od typu wykonywanego procesu) w szereg technicznych środków bezpieczeństwa takich jak: wyłączniki awaryjne, osłony i kurtyny świetlne.
PANEL OPERATORSKI
Elementy sterowania oraz wyświetlacz umożliwiają podgląd stanu procesu oraz sterowanie poszczególnymi napędami maszyny.
Korzyści dla klienta/użytkownika
- automatyczne nakładanie oringów, z kontrolą poprawności ich założenia oraz możliwością wykrycia uszkodzonych złączek;
- szybkość procesu dzięki stołowi obrotowemu. Większość ruchów dzieje się w czasie ukrytym;
- możliwość obsługi różnych referencji, dzięki wymiennym narzędziom.