20206 - Zrobotyzowany załadunek myjki rurek stalowych

Zespół maszyn służy do automatycznego mycia rurek nierdzewnych. Robot wraz z podajnikiem umożliwiają automatyzację tego procesu.

Opis działania

Po załadowaniu podajnika do pełna przez operatora, robot przenosi rurki do maszyny myjącej. Po procesie mycia, czyste rurki przenoszone są z powrotem do podajnika, gdzie poddawane są odmuchowi. Po wysuszeniu staczają się w miejsce obioru na podajniku. Strefa pracy robota odizolowana jest za pomocą wygrodzenia z drzwiami serwisowymi. Praca podajnika, robota oraz myjki jest ze sobą zsynchronizowana i sterowana z zewnątrz za pomocą szafy elektrycznej oraz szafy pneumatycznej.

Budowa stanowiska

PODAJNIK RUREK

Podajnik rurek jest urządzeniem odpowiedzialnym za przeniesienie rurek w obszar pracy robota, a następnie ich przedmuch i ewakuację poza celę zrobotyzowaną.

Operator kładzie rurki na tacce i przesuwa na elementy prowadzące. Daje to możliwość ładowania rurek ze spęczeniami w ilości: 81 szt. rurek fi=12 mm, 100 szt. rurek fi=10 mm lub 122 szt. rurek fi=8 mm. Podczas, gdy rurki staczają się do modułów separowania, ścieka z nich olej do wanien, umieszczonych pod urządzeniem. Urządzenie wyposażone jest w moduł separowania, który wydziela pojedyncze rurki do odbioru dla robota.

Po myciu, robot odkłada czystą rurkę z powrotem do podajnika. Stacza się ona po listwach prowadzących w strefę przedmuchu, a następnie do zbiornika na czyste rurki.

MYJKA

Urządzeniem odpowiedzialnym za czyszczenie rurek jest automatyczna myjka Lantz. Robot pojedynczo umieszcza zanieczyszczone rurki do gniazda myjki, a te, już czyste, wyjeżdżają z myjki na przenośniku taśmowym.

PRZENOŚNIK RUREK

Przenośnik rurek ma za zadanie przetransportować czyste rurki z automatycznej myjki do obszaru pracy robota Fanuc, skąd przenoszone są z powrotem do podajnika, celem suszenia i opuszczenia obszaru celi zrobotyzowanej.

 

POZIOM ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA

Zgodnie z wytycznymi klienta i dostosowaniem do zaleceń normy PN-EN ISO 12100 maszyna jest wyposażona w szereg technicznych środków bezpieczeństwa takich jak: wyłącznik awaryjny, rygle bezpieczeństwa, osłony, piktogramy.

 

Korzyści dla klienta/użytkownika

  • automatyzacja procesu mycia rurek;
  • rurki ładowane i odbierane są w obrębie tego samego urządzenia, którym jest podajnik rurek;
  • bezpieczna i ergonomiczna konstrukcja dla operatora i służb utrzymania ruchu.