Maszyna montażowa z klejeniem typ ST
Maszyna do montażu zaworów na przewodach. Montaż z użyciem kleju. Obecność kleju kontrolowana czujnikiem luminescencji. Poprawność nabicia potwierdzona poprzez zastosowanie czujnika wizyjnego.
Przeznaczenie urządzenia
Stanowisko służy do montażu zaworów na przewodach poprzez nabicie poprzedzone dozowaniem odpowiedniej dawki kleju. Klejenie odbywa się przy pomocy wbudowanego układu dozującego.
Opis działania
Przygotowanie detali
- umieszczenie zaworu w gnieździe montażowym przez operatora;
- wstępne dociśnięcie zaworu wyzwalane z kasetki sterowniczej;
- wstępne nabicie przewodu na króciec zaworu przez operatora;
- wstępne dociśnięcie przewodu za pomocą szczęk dociskowych wyzwalane z kasetki sterowniczej;
Montaż zasadniczy
- przytrzymanie przycisków sterowania dwuręcznego przez operatora;
- zaciśnięcie zasadnicze szczęk przytrzymujących przewód;
- dojazd zaworu dozującego klej, podanie kleju, a następnie wycofanie do pozycji początkowej;
- dojazd czujnika obecności kleju, potwierdzenie poprawności dozowania oraz wycofanie do pozycji początkowej;
- nabicie zaworu na przewód;
- wycofanie szczęk przytrzymujących przewód;
- wycofanie, a następnie podniesienie gniazda;
- wyjęcie gotowego detalu przez operatora;
Budowa urządzenia
MODUŁ MONTAŻOWY
Szczęki docisku wstępnego pozwalają na umiejscowienie komponentów składowych w odpowiednim położeniu przed rozpoczęciem montażu właściwego. Szczęki montażu zasadniczego pozwalają na nabicie zaworu na przewód z odpowiednią siłą.
MODUŁ DOZUJĄCY
Dozowanie kleju odbywa się z użyciem zaworu membranowego sterowanego pneumatycznie firmy TECHCON oraz zbiornika ciśnieniowego z klejem. Dostęp do zbiornika ciśnieniowego zabezpieczony jest przez drzwiczki serwisowe z wyłącznikiem krańcowym bezpieczeństwa. Otwarcie drzwiczek powoduje natychmiastowy spust powietrza ze zbiornika.
ELEMENTY STEROWNICZE
Maszyna wyposażona jest w poręczną kasetę sterującą pozwalającą na sterowanie szczękami dociskającymi komponenty składowe oraz 4-calowy panel operatorski. Panel HMI pozwala na podgląd procesu montażu, diagnostykę maszyny oraz sterowanie poszczególnymi ruchami maszyny w trybie ręcznym.
PANEL STEROWANIA OBURĘCZNEGO
Oprócz osłon stałych jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa operatorom jest panel sterowania dwuręcznego. Ruchy maszyny wymagające większej siły możliwe są wyłącznie przy wciśniętych przyciskach sterowania oburęcznego.
KONTROLA OBECNOŚCI KLEJU
Potwierdzenie dozowania kleju odbywa się z użyciem czujnika luminescencji serii LUTM firmy Sick. Klej zawiera niewielką dawkę czynnika UV, co sprawia, że emituje światło po oświeceniu go światłem ultrafioletowym.
KONTROLA NABICIA
W celu potwierdzenia poprawnego nabicia zaworu na przewód zastosowano czujnik wizyjny serii IV firmy Keyence. Zabezpiecza to proces produkcyjny przed niekontrolowanym powstawaniem detali niezgodnych.
KONTRUKCJA
Konstrukcja z profili aluminiowych zbudowana zgodnie z zasadami ergonomii, jak również z uwzględnieniem sił działających na detal podczas procesu montażu. Możliwość łatwej rozbudowy konstrukcji o dodatkowe elementy.
Korzyści dla klienta / użytkownika
- odciążenie operatora od ciężkich prac związanych z nabijaniem zaworu na przewód. Operacje wymagające użycia większej siły są wykonywane przez siłowniki pneumatyczne;
- zmniejszenie ilości nieprawidłowych detali końcowych dzięki powtarzalności procesu. Zastosowanie maszyny znacząco redukuje liczbę możliwych braków spowodowanych pomyłką operatora;
- czystość stanowiska produkcyjnego. Operacja klejenia odbywa się w miejscy oddzielonym od reszty stanowiska osłonami stałymi;
- ściśle określona i regulowana dawka kleju. Wszystkie detale końcowe zostają wyprodukowane z użyciem dokładnie takiej samej dawki kleju;
- kontrola kompletności detalu końcowego. Brak któregokolwiek elementu uniemożliwia zakończenie procesu montażu;